Načítání...

Služby

Odstranění zubního kamene

Zubní kámen je nejprve nad úrovní dásně, když se včas neodstraní, dojde k jeho nahromadění. Díky škodlivým látkám (toxínům), které produkují bakterie v plaku na povrchu zubního kamene dochází k zničení okolí zubu a následnému uvolnění zubu z lůžka. Vznikají tak parodontální kapsy (choboty).

Parodontální chobot je prostor mezi chybějící kostí a povrchem zubu. Nahromaděný zubní kámen je živná půda pro další bakterie a dostává se pod úroveň dásně. Tento stav odhalí stomatolog nebo dentální hygienistka na základě speciálního CPI vyšetření - Pomocí parodontální sondy (vyšetřovací sonda s tupým koncem a kalibrací po mm) vyšetří stav dásní – krvácivost a stav celého parodontu – hloubku parodontálních chobotů okolo každého zubu, přičemž fyziologický žlábek je 0,5mm.

Parodontóza je také rozeznatelná na RTG snímku. Má několik stupňů v ranějších stadiích se dá zastavit, bohužel zničená tkáň toxiny se nikdy neobnoví. Zastavení tohoto onemocnění spočívá v dokonalém odstranění zubního kamene, což musí provést zubní lékař, nebo dentální hygienistka, ale hlavně spoluprací klienta, který dbá na rady a vhodnou hygienu dutiny ústní. Zubní kámen se odstraňuje ultrazvukem (strojově), scalerem nebo kyretou (ručním nástrojem).

Naddásňový zubní kámen ( zmineralizovaný plak) odstraňuji ultrazvukem a dočišťuji ručními nástroji. Ukázka z mé praxe: zachyceno intraorální kamerou